Kosmetické ošetření zubů bez anestezie

 

Co je zubní kámen a jak vzniká?
Onemocnění dutiny ústní patří k nejčastějším onemocněním psů.
Tvorba zubního kamene začíná nejčastěji nahromaděním bakteriálního povlaku (tzv. plaku) na zubech psů. Když se tyto povlaky včas neodstraní, zvápenatí na zubní kámen. 
Mikroorganismy tvoří látky, které způsobují kaz a během určité doby rozruší dáseň a čelist. Vzniká zánět dásní a parodentoza. Tyto bakterie a zánětlivá ložiska mají často dalekosáhlé následky, neboť takovéto škodlivé látky se mohou z oblasti zubů dostat do krevního oběhu a poškodit důležité orgány těla, jako jsou srdce, ledviny a játra. Zvláště plemena malých psů jako jsou jorkšírští teriéři, boloňští psíci a pudli mají dispozice k zubním problémům.
Faktory k tvorbě zubního kamene jsou stáří psů, strava a genetika. 

Prevence tvorby zubního kamene 
Abychom psům zajistili plnohodnotný život, je třeba o jejich chrup pečovat, tzn. nepředkládat jim lidskou stravu (nekrmit je od stolu), ale krmit je pevnou stravou – granulemi (výhodou je, když pes musí pevnou stravu kousat), vyvarovat se krmiva obsahujícího cukr a kyselinotvorné látky.
Zuby by se měly pravidelně kontrolovat a pečovat o ně již od štěněčího věku. 
Majitelé psů by měli např. čistit zuby psím kartáčkem a zubní pastou pro psy, používat zubní gel nebo spray pro psy. Psům se mohou dávat ke hraní tzv. "dentální hračky“ ke kousání a různé „dentální tyčinky“ ke žvýkání. 


Toto ošetření nenahrazuje veterinární péči.
Odstraňování zubního kamene v našem salonu 
Při každém termínu stříhání pejsků v našem salonu zkontrolujeme chrup psa a při potřebě domluvíme s majitelem zvláštní termín na profesionální čištění zubů pejska v našem salonu. Při profesionálním čištění zubů odstraníme povlak (plak) a popř. zubní kámen ohleduplně ultrazvukem nebo mechanicky bez narkozy.

Jestliže však chrup psa vykazuje známky parodentozy nebo jakékoliv odlišnosti od normálu, doporučíme Vám návštěvu veterinárního lékaře.