Fotogalerie: Psí seznamka

Tato fotogalerie je prázdná.

Psí seznamka

Datum 09.08.2018

Vložil Aneta

Titulek Hledáme fenku

Odpovědět

Hledáme fenku pro našeho jokšírského teriéra. Váží 3,8 kg. Je bez papíru. Nejlépe Středočeský kraj. Pro více info prosím pište na aneta.jarolimkova@centrum.cz

Datum 04.06.2018

Vložil AlbertWer

Titulek How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Odpovědět

The prostate related is an essential section of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just as you're watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, often known as prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years. Infections with the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of kinds of prostate infection. It is due to bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition connected with a particular defect in the gland along with the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be caused by trauma to the urinary tract or by infections received from other regions of the body. A patient may experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect accompanied by making use antibiotics and NSAIDs to treat the redness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to create the cause of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some in the actions and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for general health and it'll also keep the urinary track clean.

2. Some studies advise that several ejaculations weekly will prevent cancer of prostate.

3. Eat steak without excess. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef a week will raise the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most significant measure to consider to ensure a normal prostate is always to choose regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you should select prostate examination one or more times a year.

Datum 31.10.2017

Vložil Michala

Titulek Krytí jezevčíkem

Odpovědět

Nabízím krytí kraličim jezevčíkem jsou mi 2 roky

Datum 27.01.2018

Vložil Eva

Titulek Re: Krytí jezevčíkem

Odpovědět

Dobrý den, máme skoro 2 letou fenečku jezevčíka krátkosrstého králičího bez PP a jsme z Jihomoravského kraje. Chtěli by jsme se zeptat odkud jste a cenu za krytí.
Děkuji
Krausová

Datum 22.02.2017

Vložil romanza

Titulek JRT pes 1,5r s PP možnost krytí okres Náchod

Odpovědět

Veškeré informace k psovi zašlu.
: romanza@seznam.cz

Datum 04.02.2017

Vložil casey

Titulek hledam ženicha

Odpovědět

ahoj jsem casey a jsem staford s pp hledam k sobě idealniho ženicha nejlepe blue staford.....

Datum 15.05.2016

Vložil Roky

Titulek Hledáme nevěstu pro křížence

Odpovědět

Ahoj Jmenuji se Roky a hledám nějakou hezkou nevěstu. Nemám žádné papíry, ale zato jsem velmi přátelský, chytrý a společenský. výška 40 cm, váha 15 kg a vypadám jako menší zlatý retrívr.
Budu rád když se mi ozveš :-) porado@email.cz , foto rád zašlu

Datum 20.01.2016

Vložil Lucie Neumanová

Titulek Německý boxer Árny hledá nevěstu

Odpovědět

Ahoj, jmenuji se Árny a jsem tříletý pejsek německého boxera bez PP. Moc rád bych našel nevěstu, která je stejně hodná a milá jako já. Jsem vychovaný, moc hodný a kamarádím se úplně s každým.
Pokud bych se vám zalíbil, kontaktujte mojí paničku, která vám ráda zašle moje fotky a podá více informací : 607661286, email:Lucieneumanova@email.cz. Není problém se za fenkou přijet podívat a skamarádit se....

Datum 22.07.2015

Vložil Romana Miková

Titulek Anglický buldok s PP ke krytí

Odpovědět

Nabízím ke krytí 5 letého Anglického buldoka s fantastickým jménem Mango a s PP, chovná stanice Liatris Bulls/Vraná n.Vlt. (otec True Daddy český šampion, klubový a národní vítěz, CAJC, BOB, CACIB).
Barva zlatá s bílými znaky, široký hrudník, pevné kosti, masivní, pevný a rovný postoj, výrazná nosní vráska.
Pohodový a přátelský pes impozantního vzhledu, velmi bystrý a inteligentní, na buldoka nezvykle aktivní a rychle učenlivý. Nekonfliktní, snáší se dobře se psy i s dětmi.
Cena za krytí: nic nebo štěně? Dohoda možná.
Kontaktní osoba: Romana Miková (rom.mikova@gmail.com)

Datum 21.01.2015

Vložil Lucie Cábová

Titulek Fenečka - kříženec americ. staford. teriéra hledá ženicha

Odpovědět

Pro naši tříletou fenečku (kříženec amerického stafordšířského teriéra, váží 20kg ) hledáme hodné ženicha světlé barvy, nelépe také staforda (okolo 20 kg). Kladno a okolí. Jsme ale ochotni dojet i dále. Kontakt: cabova.lucie@seznam.cz