Otázky a odpovědi

Jak často koupat svého psa?

Při koupání psa hodně záleží na druhu srsti. Psí miláčci, kteří se pouze trimují jako např. drsnosrstí teriéři, velšteriér, foxteriér, west white teriér, se koupají jen zřídka a nikdy ne před trimováním, jelikož se srst pak špatně vytrhává. Pokud je pejsek hodně ušpiněn, stačí ho pouze osprchovat vodou. Při šamponování je třeba použít speciální šampon pro drsnosrstá plemena. Oproti tomu teriéři s měkou srstí, kteří se stříhají, jako například soft-coated wheat teriér, se můžou koupat dle potřeby. Před výstavou  by se měli koupat nejméně čtyři dny předem, aby srst psa stačila dostatečně zvlnit. Koupaní Jorkšírského teriéra doporučuji nejméně po deseti dnech. Na jeho hedvábnou srst určitě používejte kondicionér. Pudla koupeme vždy před stříháním, tedy zhruba v šestém až osmém týdnu. Pokud je stříhací rytmus osmitýdenní, doporučuji pudly koupat ještě mezi stříháním, tedy jednou za měsíc.
 
Na Vaši otázku odpovídá: Jana Nováková
 

Jak si vybrat správný šampon?

Při výběru šamponu ke koupání psa by jste se měli řídit jeho složením a druhem srsti. Šampon by měl mít neutrání pH, aby nevysoušel pejskovi srst a netvořili se mu  tak v srsti lupy. Pěstí šampony, které obsahují např.lanolin (zabraňuje vysoušení srsti) a protein (dodává hebkost a lesk), jsou určeny  predevším pro dlouhosrstá plemena. Šampony na hrubosrstá plemena srst zjemňují a dodávají naopak drsnosti srsti. Šampony na čistění za sucha nedoporučuji používat dlouhodobě, protože nenahradí plně klasické mokré koupání, ale oceníte je hlavně na cestách nebo při nenadálých situacích.
 
Na Vaši otázku odpovídá: Jana Nováková
 

Měli by se také používat na psy kondicionéry?

Určitě ano, jelikož usnadňují nejen rozčesávání, ale i ošetřují srst po vykoupání pejska. Působí antistaticky, dodávají srsti hladkost a lesk. A v neposlední řadě nabývá srst po použití kondicionéru objemu.
 
Na Vaši otázku odpovídá: Jana Nováková
 

Jakou kosmetiku můžeme dopřát svému miláčkovi?

Vedle šamponu a kondicioneru nanášíme po koupání na srst různé druhy olejů. Výživné oleje se hodí spíše pro dlouhosrstá plemena. V praxi se nám osvědčil nejvíce norkový olej, který působí proti lámání srsti, podporuje zdraví růst a po použití usnadňuje další úpravu. Lanolinový olej zase pomáhá ošetřit narušenou strukturu srsti. Oleje se prodávají ve spreji nebo se v tekutém stavu vtírají do srsti. Mezi další kosmetiku patří např. pudr pro úpravu srsti před trimováním, přípravky proti svědění, pro ošetření skvrn pod očima nebo pro čištění uší, které odstraňují ušní maz.
 
Na Vaši otázku odpovídá: Jana Nováková
 

Měli bychom svému pejskovi také čistit zuby?

Tak jak pečujeme o své zuby, měli bychom se starat i o zuby svých pejsků. Zhruba ve 12ti měsících má váš pejsek kompletně vyvinutý trvalý chrup. Psovi se také tvoří zubní kamen, který se odstraňuje ve veterinární ordinaci ultrazvukem nebo mechanicky. Pes se obvykle před tímto zákrokem musí uspat a to je samozřejmě zátěž pro celý organismus. Proto je lepší oddálit co možná nejvíce tvorbu zubního kamene čištěním a používáním přípravků. V našem salonu si můžete zakoupit speciální přípravek, který je určen pro snížení tvorby zubního kamene. Doporučuji čistit zuby pejskovi jednou týdně, pokud používáte kartáček se speciální pastou.
 
Na Vaši otázku odpovídá: Jana Nováková
 

Co jsou a jak se pejskům postarat o anální žlázky?

Většina pejsků nikdy čištění análních žlázek nepozná, ale potom jsou takoví psi, kteří potřebují jejich čištění pravidelně. Pokud Váš pejsek nemá problémy, nesnažte se žlázky čistit! Pes má dvě analní žlázky, každou na jedné straně řitního otvoru. Jejich úkolem je vyměšovat pachové látky do trusu a napomáhat psu při značkování. Když se žlázky ucpou, přeplní se a zduří. Potom je třeba psovi pomoci a vyprázdnit je. Zduřené je nahmatáte, jako bulky pod povrchem kůže.
 
Pokud si nejste jistí, nechte si ukázat postup od veterinárního lékaře, který Vám může říct, jestli je vůbec potřeba žlázky vyprazdňovat!
 
Na ucpané anální žlázky Vás upozorní pejsek sám. V takovém případě se snaží postižené místo kousat a věnuje zadku velkou pozornost. Může se i stát, že zadkem "sáňkuje" a přiliš nevoní. Žlázky obsahují tmavou tekutinu velmi nevábné vůně. Jestliže obsah žláz psovi neodstraníte, mohou se zanítit, případně může dojít i k jejich prasknutí a vzniku píštělí.
 
Na Vaši otázku odpovídá: Jana Nováková
 

Jak pečovat o psí tlapky v zimě?

V zimě je nutné věnovat psím tlapkám zvýšenou péči a to hlavně pejskům žijících ve městech. Solené silnice a chodníky, velké teplotní změny na povrchu kůže, které jsou vyvolané přechodem z teplého prostředí na promrzlý chodník nebo ledové kaše, mohou způsobit vážné kožní problémy. Než se psem půjdete ven, je vhodné namazat psovi tlapky (musí být bez zranění) speciální lékařskou mastí, nebo indulonou. U psů, kterým srst prorůstá skrz prsty, je ideální ji vystříhat. Po návratu z procházky tlapy omýt vlažnou vodou, pečlivě vysušit a znovu ošetřit výživnou nebo zklidňující mastí. Pokud má pes poraněné tlapky, můžete použít speciální botičky vhodné velikosti.
 
Na Vaši otázku odpovídá: Jana Nováková
 

Jak pečovat o oči pejska?

Obzvláště pejskům jako je např.jorkšírek, který se pohybuje nízko u země, blízko prachu a špíny, musíte věnovat zvýšenou pozornost a udržovat jejich oči čisté. K čištění používejte speciální přípravky, které zakoupíte buď v lékárně, např.Opthal nebo gel, který nejen ošetřuje ,ale také zabraňuje zhnědnutí srsti na těchto místech. (K dostání v našem salonu). Pokud už jsou spojivky zarudlé a oči pejska slzí, jedná se již o zánět spojivek. V tomto případě doporučuji navštívit veterinárního lékaře, který Vám předepíše kapky.
 
Na Vaši otázku odpovídá: Jana Nováková
 

Jak pečovat jorkšírskému teriéru o uši?

U jorkšírského teriéra se ouška musí stříhat pravidelně dohola asi do jedné třetiny z obou stran do tvaru písmene V. Chloupky ze zvukovodu je nutné vytrhat. Je to sice pejskovi nepříjemné, ale jiná možnost odstranění není.
 
Ucho čistěte vatovým tamponem.Hluboko nezasahujte, vnitřní zvukovod není nutné často čistit. Ucho má samočistící schopnost a ušní maz má ochranou funkci. Pokud potřebujete uši vyčistit, použijte ušní lotio.
 
Jestliže pejsek třepe hlavou a z ouška vychází nepříjemný zápach, ponechejte ošetření vetrinárnímu lékaři.Jedná se o zánět zvukovodu,který je nutné léčit. V horším případě je ucho zasažené parazity, např. kočičím svrabem, kterým se pes může nakazit od kočky a který je přenosný i na lidi.
 
Kolem osmého týdne u štěňat jorka by uši měli být postavené.Některé štěně uši postaví  dříve, některé ovšem později. Pokud štěňátko uši klopí, je třeba uchu pomoci. Nejdříve ucho odlechčíme (již zmíňěným ostříháním do tvaru písmena V) . Jestliže tento způsob nepomohl, začnete ucho podlepovat.Ouško si postavte do správného tvaru, pomocí prstu zformujte do kornoutku a u kořene ucha přelepíte leukoplastí - NÉ IZOLEPOU! Ponecháte maximálně 5 dní.Pak opatrně sundejte a pokud uši nestojí opakujte celou proceduru. V den, kdy je ucho nezalepené, můžete je potřít dětským olejíčkem a jemně masírovat, aby chrupavka zesílila.
 
V době růstu trvalého chrupu se může stát, že dříve stojící uši opět spadnou. V tomto případě se většinou postaví po výměně zubů samy.
 

Kdy začíná péče o srst jorkšírského teriéra?

Péče o srst začíná v neútlejším věku.Nejdříve stačí šťěněti srst jen pročesat. Češte denně, třeba i vícekrát, aby si na pravidelnou hygienu zvyklo. Obrňte se trpělivostí . Zpočátku se šťěně bude bránit a nebude chtít držet. Musíte si počínat tak, abyste mu nezpůsobili bolest. Budete-li důslední, brzy si zvykne a bude se na česání i kartáčování srsti těšit. Nejlepší je česat večer, když je vyběhané a unavené.
 
Šťěně si postavte na stůl, na neklouzavou podložku. Češte podle směru růstu srsti, od hlavičky po ocásek.Srst rozdělte pěšinkou podél páteře a, uhlaďte směrem dolů. Je dobrý vzít i štětinový kartáč, jím se srst zbaví parchu a nečistot. Nesmíte opomíjet i hrudník, bříško a vnitřní strany nožiček. Tam je velice jemná srst, která ráda plstnatí.
 
Po každém jídle byste měli štěňátku otřít tlamičku vlhým hadříkem. Tak zbavíte vousy ulpěných zbytků potravy. I před česáním byste měli vousy, pokud jsou slepené, navlhčit ,aby se nelámaly. Dlouhé vousy jsou u vystavovaného jorka velice důlkežité a je třeba o ně zvlášť důsledně pečovat.
 
Tak jak se budete starat o vousy štěněte, musíte dohlédnout i na opačný konec štěňátka. Denní rozčesávání a pravidelné stříhání srsti kolem konečníku je nezbytné. Slepení srsti na těchto místech mívá velmi nepříjemné následky.
 
                                                                                                                                                
 

Blue and tan?

Štěňata jorkšírského teriéra se rodí černá, jen s nepatrnými znaky nad očima, na bříšku a na konci tlapek. Proto je i Vaše štěňátko tmavé. Časem však tmavá barva na hlavičce ustupuje a přibývá barva zlatá, který se odborně nazývá "tan". Na zádech černá barva odrůstá a přechází v modrou barvu - "blue" - v různých odstínů. Štěně jorka se vybarvuje různě dlouho, je to záležitost idividuelní. Některá má správnou barvu v devíti měsících, jiné třeba až ve třech letech. Zkušenost však říká, že u štěňat, která se vybarvují později, je barva trvanlivější, kdežto brzy vybarvená štěňata postupně světlají (zvláště feny po porodu).
 

Co dělat když se objeví lupy v srsti?

Někdy se u štěněte objeví lupy. Může jít o banální záležitost. Někdy stačí srst štěněte promastit a lupy vykartáčovat, časem zmizí samy. Pokud štěně pokožka i svědí a je pokryta bílými šupinkami, mohlo by se jednat o cheyletielozu - dravčíkovitost. Původcem je roztoč - dravčík. V posledních letech došlo k rozšíření tohoto problému u dlouhosrstých plemen. V tomto pořípadě je nejlepší nechat štěně prohlédnout veterinárním lékařem. Ten mikroskopiským rozborem seškrabu kůže zjistí důvod svědění a zařídí i příslušnou léčbu.
 
Žádné svědění nesmíte brát na lehkou váhu. Vždy může dojít k poškození srsti, které se zdlouhavě pak napravuje. Může jít o parazity, alergii nebo kožní onemocnění. Vždy je nutné škrábajícímu se zvířátku pečlivě věnovat, snažit se zjistit důvod a tím mu pomoci od nepříjemných, jeho sužujících pocitů a sebe vyvarovat případné nákazy.
 
 

Jaký typ střihu zvolit, aneb jaké šaty na míru?

Každému pejskovi samozřejmě sluší standartní úprava  -  to je úprava srsti, která k danému plemeni patří. Není to úprava nahodilá, vychází to z vývoje plemene, typu jeho srsti, jeho společenského zařazení a využití tak, aby charakteristice plemene vyhovovala jeho potřebám.Pokud se naučíte o srst starat správně pečovat a nenecháte-li ji podle potřeby upravovat odpovídajícím způsobem (jak vychází ze standartu), bude Vás jistě těšit, že máte vedle sebe vždy hezkého a upraveného psa o jehož plemené příslušnosti nikdo nezapochybuje. Než se rozhodnete zvažte co je pro Vás důležité?
 
  • dokonalost střihu
  • následná praktická údržba střihu
  • kolik času a prostředků jste v pravidelné péči o srst ochotni obětovat
Aby srst Vašeho psa byla zdravá a dobře udržovaná, nestačí jen návštěva v salonu, je zapotřebí i dobrá domácí péče. Delší srst je samozřejmě na údržbu náročnější a proto nemáte-li času nazbyt, nebo ho raději trávíte se svým psím miláčkem na procházkách, je vhodnější kratší, sportovnější střih. I ten, ale může vycházet ze standartu.
 

Proč je důležité psa po koupání fénovat?

Necháte-li psa po koupání schnout bez fénování, srst se zvlní, bude přeleželá, polámaná, zakudrcená. Špatná příprava má na kvalitu střihu negativní dopad a kvalitní střih v žádném případě pak  nelze provést
 

Bílá a černá srst

Bílá a černá srst je mnohem více náchylná k oxidaci. Oxidace je dána otevíráním chlupových šupinek a poškozením, vysoušením chlupu. Následkem je žloutnutí až zešednutí jinak bílé srsti a hnědnutí až rezavění černé srsti. Proto taková srst potřebuje používání výživných a regeneračních kondicionérů a tzv. modrých pigmentů.
 
S tímto problémem se setkáváme u pod očima bílých psů a v kožních záhybech brachycefalických plemen.
 
 
 

0xidace srsti

Oxidace srti je dána otevíráním chlupových šupinek a poškozením, vysoušením chlupu, působením slz, slin. Takto zoxidovaná srst se v podstatě nedá vybělit, ale dá se ošetřovat preventivně. Postižená místa s oxidovanou srstí lze ošetřovat speciálním mýdlem DIAMOND a chránit hedvábným lejíčkem SIL PLUS, který je ideální i pro prevenci zapaření kožních záhybů. Chovatelé pro výstavní účely tato problémová místa maskují pudry a speciálními krémy, tím však nevyřeší tento zdravotní problém. Jakmile se chlupy pravidelně chrání, není pak nutné problémová místa maskovat a kůže i srst je zdravá.
 

Srst seniorů

Kůže a srst stařších psů má zvýšenou potřebu kolagenu, olejů, vitamínů a minerálů. Kvalita kůže a srsti obráží metabolické změny, vnitřní onemocnění, proto vyžaduje intenzivnější a speciální péči. Starší psi stříhání strojkem příliš na krátko mají problémy s obrůstáním, srst řídne, ztrácí pigment. Na kůži se objevují pigmentové skvrny, kůže ztrácí elesticitu. Vhodně na ně působí při koupeli regenerační  masky a výživné kůry před i po koupeli. Pravidelné koupele ve vířivce napomáhají detoxikaci organismu přes kůži v případě narušeného metabolismu, insuficience jater a ledvin.
 

Štěněčí srst

Většina štěněčí srsti je tvořena samotnou podsadou. Kůže je velmi citlivá. Často se setkávám s předsudky v tom smyslu, že se malá štěňata nekoupou a lidé a veterináři mají tendenci stanovat věkovou hranici kdy začít s koupáním štěňete, ačkoliv tato věková hranice nemá žádné fyziologické opodstatnění. Pokud si někdo vezme štěně domů z prostředí, které nebylo příliš hygienické a šteně třeba není čisté, určitě je ho třeba vykoupat. Pokud se použijí přípravky speciálně pro stěňata, která respektují fyziologické vlastnosti kůže a srst štěňat, není s koupáním problém a věk štěňete nehraje roli.
 

Cuchání srsti

Příčinou cuchání srsti jsou otevřené chlupové šupinky. Chlupové šupinky se otevírají použitím šamponů, antiparazitárních sprejů, přídavků s alkoholem ale také vlivem působení vnějších klimatických podmínek jako je déšť, slunce, vítr. Kdo neví jak se chlupové šupinky dají zavřít a tím předejít cuchání srsti, řeší tento problém stříháním strojkem na krátko, což není pro kůži zdravé. Srst se necuchá na koncích srsti, ale těsně nad úrovní kůže, proto je nutné česat srst tak, že se rozhrne a drátkovým kartáčem se chlupy od sebe oddělí. Bez ošetření srsti produkty, které chlupové šupinky zaviraji, nelze tomuto problému dobře předejít. Aby se chlupy necuchaly, musí být hladké a klouzavé. Produkty, které zavírají chlupové šupinky jsou kondicionéry, balzámy s obsahem různých olejů, kolagenu a keratinu.
 

Správné a pravidelné česání

Česání představuje pravidelnou péči o srst zvířete. Je třeba používat hřebeny a kartáče, které jsou vhodné pro určitý typ srsti a dle povahy kožního problému. Důležitá je i technika česání. Zvíře se na česání musí zvykat již od malička a je třeba, aby ho vnímal jako příjemný úkon. Pokud je jeho srst suchá, zacuchaná nebo hřeben či kartáč není vhodný a technika česání bude agresivní, bude nám utíkat, kousat a vztekat se.
 
Základem je zozčesávání srsti při sušení po koupeli, při níž jsou použité balzámy.
 
Pokud češeme zvíře na sucho a vidíme, že to zvíře tahá (kritickými místy jsou zadní strana stehen, ocas a břicho) je vhodné použít rozčesávací kondicionér ve spreji.
 

Česání krátké srsti

Vhodný je štětinový kartáč z přírodních štětin, který dobře sebere mrtvé a telogenní chlupy i lupy. Pokud se krátkosrstý pes pravidelně češe, pes méně líná a majitel má v bytě méně chlupů.
 

Česání střední srsti

Potřebuje pravidelné vyčesávat podsadu. Zejména na jaře a v létě se srst provzduší, psovi není takové teplo a kůže se nezapařuje. Na oddělení chlupů podsady, které mají sklony k cuchání (novofundlanský pes) je vhodný drátkový kartáč, který neslouží k česání přes povrch ale k pročesání rozhrnuté srsti od kůže. Na vyčesání podsady, která se necuchá jsou vhodné hrabičky, které snadno odstraní shluky podsady (německý ovčák). Pro polodlouhou srst s podsadou (pekinéz) je vhodný kartáč s delšímy kovovými zuby. Hřeben s jednou řadou kovových zubů slouží k finálnímu pročesání a pokud hladce pročesává, je důkazem toho, že je srst správně rozčesaná a že nikde nejsou skrytá zacuchaná místa. Pro drsnou srst existuji trimovací hrabičky a trimovací nože.
 

Česání dlouhé srsti

Pro dlouhou srst se používají kartáče s dlouhými kovovými zuby a hřebeny s jednou řadou zubů. Pokud je srst hustá a potřebuje rozdělit, je vhodný drátkový kartáč, ale v případě řídké dlouhé srsti s malým množstvým podsady (yorkshire teriér, matézák) je třeba dát pozor, aby drátkový kartáč nepůsobil traumaticky na kůži. Pro takový typ srsti se hodí speciální kartáč, který netahá chlupy Mason Pearson (velmi vhodný i pro perské kočky), jeho nevýhodou je vysoká cena.
 

Nemocná kůže

Při sušení srsti u nemocné, problémové kůže nebo u citlivé kůže s ostříhanou srstí je nutné používat jen jemný štětinový kartáč. Nikdy ne drátkový kartáč.
 

Psa bez, nebo s PP

Mezi laickou veřejností se hodně spekuluje o tom, zda jorkšírka s průkazem původu nebo bez. Obvykle se zájemce o štěně ohrazuje tím, že stejně na žádné výstavy chodit nechce, že chce jenom kamaráda. Ono ale nejde o výstavy, nýbrž o plemeno. Pokud budete kupovat pejska s průkazem původu, pak máte jistotu, že kupujete opravdu dané plemeno, s jistými zárukami řízeného a sledovaného chovu. Co to znamená? Především platí pravidlo, že fenka se nekryje s každým háráním, jak je tomu velmi často u jedinců bez průkazu původu, a tím pádem se také více šetří její zdraví. Dále dostáváte ke štěněti potřebný rodokmen , který je jakousi zárukou, že vám z vašeho miláčka nevyroste třeba jezevčík, a v neposlední řadě kupní smlouvu. Pokud ovšem řešíte cenu štěněte, pak je možná lépe se zamyslet, zda-li si vůbec pejska pořizovat, protože pořizovací cena za zvíře je to nejmenší, co do něj za jeho psí život investujete. Během jeho života budete muset investovat často mnohem více. Nesmíme zapomenout na to, že pejska musíme něčím krmit, každoročně ho očkovat a odčervovat, že musí mít svůj pelíšek, nějakou hračku, vodítko a obojek a spoustu dalších věcí nehledě na to, že náš miláček může onemocnět a to jsou další finance za případné operace či veterinární přípravky a léky.
 

Jorkšírský teriér - soužití s velkými psy

POZOR!POZOR!POZOR!
 
Člověk nesmí zapomenout, že jorkšírský teriér je maličký psík. Pokud máte doma nevychovaného mastodonta typu brazilská fila či jiného obra, není volba jorka úplně ideální. Stačí, aby takovýto obr na pejska jen nevědomky  šlápnul, či se po něm proběhnul podél plotu, když bude štěkat na kolemjdoucího vetřelce a je konec. Musíte pamatovat, že jorkšír je pejsek křehký. Může ho zabít samozřejmě i mnohem menší pes než jmenovaní obři, proto dávejte opravdu veliký pozor!! Jorkšírek si totiž mnohdy o to pokousání i koleduje svým dorážením a svou statečností, která v tomto případě není příliš na místě. Pokud máte doma smečku pejsků, která je správně socializovaná a ukázněná, nemá jork sebemenší problémy se s ostatnímy psi sžít. Jorkšírský teriér samozřejmě není psem kotcovým. Je to malý, společenský teriér, který vyžaduje neustálou pozornost. A pokud ji nemá, dá vám to značně najevo svým štěkotem.
 

Pro koho se jorkšírský teriér (YT) hodí

YT je velmi čilý a inteligentní pes, který potřebuje spoustu pohybu. Není pohyb, je to teriér, někdy také zvaný pro svou nezastavitelnou aktivitu "motorová myš". Velmi často vidíme inzeráty typu: "Prodám štěňátko jorků, vhodná do rodin s malými dětmi". Tady si ale musíme uvědomit jednu věc, když štěňátko jorka opouští a jde do nového domova, obvykle se jeho váha pohybuje v rozmezí mezi 700-1000g. Není to statné štěňátko německého ovčáka, vážící v době odběru 8kg. A pokud není dospělá osoba dostatečně informována o tom, že dítě předškolního věku by v žádném případě nemělo být samo bez dozoru s takto malým tvorečkem, může se stát taková chvilka pro malé křehké štěňátko osudnou. Osobně toto plemeno do rodin s malými dětmi vůbec nedoporučuji, ale vše záleží na přístupu a zodpovědnosti rodičů. Jorkšírek je ale velmi dobrý společník do sportovní rodiny na dlouhé vycházky či ke kolu. I u něj platí:"Jakého si psa uděláte, takového ho máte". Mezi jorkšíry jsou totiž velmi často tzv.gaučáci a povaleči, kteří spíše než aktivnímu pohybu dají přednost celodennímu lenošení na gauči či ideálně ve vaši posteli. Postava takového pejska se ale bude rozhodně lišit od atletické postavy jorkšíra, který je zvyklý dlouho běhat po venku. Jorkšír je pověstný nejen svým štěkotem, kterým dává neustále najevo "Halóóó, tady jsem já", ale taktéž svou dlouhou hebvábnou srstí, která připomíná lidské vlasy. Plemeno jorkšírský teriér je velice náročné na údržbu srsti. Zvláště pak, pokud se rozhodneme chodit na výstavy,kde se vyžaduje dlouhá srst až na zem. Takové koupání je doslova ceremoniál a alchimie, kdy pejska nejen umyjeme šamponem, ale musíme přidat i kondicionér a další prostředky na zkrášlení, jako je např.tekuté hebvábí, rozčesávadla, různé lesky a antistaty a mnoho dalšího. Tato kosmetika je rozhodně dražší než ta naše! Dále musíme srst pejska tzv.balíčkovat do speciálních plastikových nebo papírových natáček. Dlouhá srst se tím chrání, aby si po ní pes nešlapal, a tím se nelámala. Takový pejsek si na balíčkování začíná zvykat pozvolna, zhruba ve věku 7-8 měsíců-záleží to na délce a kvalitě srsti. Aby si pejsek balíčky neokusoval, či se za ně někde nezachytil, obvykle je oblečen ještě do lehkého pružného saténového oblečku. Kdo chce pejska pro potěšení a o výstavy nemá zájem, obvykle s ním chodí do salonu a nechává ho ostříhat nakrátko. Péče o takovou srst je pak minimální. V dlouhé srsti se v současné době udržují jorci především pro výstavní účely. Navíc jorkšírovi, který se v dlouhé srsti prochází např. lesními cestami, je taková procházka spíš nepříjemná než záživná, do srsti se mu zaplétá spousta větviček a listí, bránících mu ve veselém a živém pohybu.
 

Co je to psinka?

Se přenáší kontaktem s nemocným zvýřetem nebo jeho sekrety (moč, sliny). Onemocnění má tři fáze.
 
Příznaky: postupují podle jednotlivých fazí onemocnění: únava a nechutenství, teplota 2 - 3 dny, výtok z nosu i z očí, světloplachost, průjem - i krvavý, zvracení, praskání kůže na nose a tlapkách, třasavka, slintání, ochrnutí.
 

Co je to parvoviroza?

Virové onemocnění, které se přenáší stejným způsobem jako psinka - tedy kontaktem s nemocným psem nebo nakaženým prostředím.
 
Příznaky: zvracení, vodnatý a zapáchajcí průjem, nechutenství, malátnost, horečka.Pes postává, nechce si lehnout. Onemocnění bez léčby končí smrtí postiženého psa.
 

Co je to infekčí zánět jater (hepatitida neboli žloutenka)?

Příznaky podobné jako u psinky, navíc bolesti břicha v oblasti jater, žízeň, křeče, bledé sliznice. Současně přistupuje zánět mandlí, zánět rohovky. Smrt nastává rychle. Pokud pes přečká prvních několik dní, většinou se uzdravý.